PROGRAMI I TRANSPARENCĖS

 

 PĖR

 

GJYKATĖN E SHKALLĖS SĖ PARĖ PĖR KRIME TĖ RĖNDA

 

 1. HYRJE

Nė pėrputhje me nenin 7 tė ligjit nr.119/2014 “Pėr tė Drejtėn e Informimit” ėshtė pėrgatitur programi i transparencės pėr Gjykatėn e Shkallės sė Parė pėr Krime tė Rėnda. Ky program pėrcakton kornizėn ligjore tė veprimtarisė sė autoritetit nė kuadėr tė ligjit nr.119/2014 “Pėr tė Drejtėn e Informimit” (LDI). Ky program vlerėsohet si njė mėnyrė konkrete pėrmes sė cilės Autoriteti Publik (Gjykata e Shkallės sė Parė pėr Krime tė Rėnda) ndėrton dhe rrit transparencėn nė punėn e tij institucionale, nėn garancinė e LDI-sė. Informacioni i bėrė publik nė kėtė program, synon tė bėjė transparencėn e veprimtarisė sė punės sė Gjykatės sė Shkallės sė Parė pėr Krime tė Rėnda, nėpėrmjet pasqyrimit tė detajuar tė tij nė faqen zyrtare http://www.gjkr.gov.al, si dhe nė mjediset e pritjes sė publikut nė ekranin elektronik, nė kioskėn eletronike (touchscreen) tė aksesit mbi programin e menaxhimit tė cėshtjeve gjyqsore, kėndin e informacionit, atė tė njoftimeve. Programi i transparencės pasqyrohet nė rubrika, tekste/pėrmbajtje, afat kohor pėr bėrjen publike tė tij, mėnyrėn e bėrjes publike, si dhe strukturėn pėrkatėse, e cila prodhon ose administron dokumentin. Nė pėrmbajtje tė programit tė transparencės evidentohet skema e publikimit, e cila pasqyron menutė, ku adresohet dokumenti nė faqen zyrtare nė internet. Dokumentacioni i bėrė publik, do tė jetė i pėrditėsuar nė formė e pėrmbajtje. Faqja zyrtare e GJKR-sė ėshtė ndėrtuar nė atė formė qė mundėson informacion pėr publikun pa kėrkesė nė format lehtėsisht tė kuptueshėm. Nė rubrikat e faqes zyrtare pasqyrohen edhe informacione qė karakterizohen nga kufizime tė identifikimit tė tė dhėnave personale pėr shkak tė ruajtjes sė privatėsisė sė individėve/subjekteve tė tė dhėnave, etj. Kjo nė pėrputhje me me dispozitata e Kodit tė Procedurės Penale, Ligjin nr. 9110 dt.24.07.2003 “Pėr organizimin dhe funksionimin e Gjykatave pėr Krimet e Rėnda”, Ligjin nr. 9887 datė 10.03.2008, ndryshuar me ligjin nr. 48/2012 “Pėr mbrojtjen e tė dhėnave personale”, si dhe Udhėzimin nr. 15 datė 13.12.2011 tė Komisionierit pėr Mbrotjen e tė Dhėnave Personale, “Pėr pėrpunimin dhe publikimin e tė dhėnave personale nė sistemin gjyqsor”. Skema e publikimit paraqitet nėpėrmjet tabelės pėrmbledhėse tė evidentuar nė kėtė program.

 

Faqja zyrtare e Gjykatės sė Shkallės sė Parė pėr Krime tė Rėnda ėshtė ndėrtuar nė atė formė qė mundėson informacion pėr publikun pa kėrkesė nė format lehtėsisht tė kuptueshėm.

 

Gjykata e Shkallės sė Parė pėr Krime tė Rėnda zhvillon veprimtarinė e saj qė nga janari i vitit 2004, sipas ligjit nr. 9110 dt.24.07.2003 “Pėr organizimin dhe funksionimin e Gjykatave pėr Krimet e Rėnda”. Sipas Dekretit nr. 3993, datė 29.10.2003 “Pėr caktimin e kompetencave tokėsore tė qendrės sė ushtrimit tė veprimtarisė dhe numrit tė gjyqtarėve tė Gjykatave tė Shkallės sė Parė dhe tė Apelit pėr Krime tė Rėnda” tė Presidentit tė Republikės. Gjykata e Shkallės sė Parė pėr Krime tė Rėnda ka nė kompetencėn e saj tokėsore tė gjithė territorin e Republikės sė Shqipėrisė dhe si qendėr tė ushtrimit tė veprimtarisė sė saj Tiranėn. Kompetenca lėndore e GJKR pėrcaktohet nga neni 75/a i KPrP (i ndryshuar) dhe kryesisht fokusohet nė veprat penale nė kuadėr tė krimit organzuar, trafiqeve, krimeve tė rėnda si vrasjet e cilėsuara dhe disa nga veprat penale kundėr korrupsionit. Me ligjin nr. 99/2014, “Pėr disa shtesa dhe ndryshime nė ligjin nr.7905, dt.21.03.1995, “Kodi i Proēedurės Penale i Republikės sė Shqipėrisė , i ndryshuar, u pėrcaktua se Gjykata e Krimeve tė Rėnda, do tė gjykojė krimet e parashikuara nga nenet 73, 74, 75, 79, shkronjat c dh ē, 109, 109/b, 110/a, 111, 114/b, 128/b, 219, 220, 221, 230, 230/a, 230/b, 231, 232, 233, 234, 234/a, 234/b, 245, 260, 265/a, 265/b, 265/c278/a, 282/a, 283/a, 284/a, 287/a, 319, 319/ ē , 333, 333/a e 334 tė Kodit Penal, duke pėrfshirė edhe rastet kur ato janė kryer nga subjekte qė janė nė kompetencė tė gjykatave ushtarake dhe nga tė miturit.

 

Gjithashtu nė fushėn e veprimit tė kėsaj gjykate ėshtė dhe ligji nr.10192, datė 03.12.2009 "Pėr parandalimin dhe goditjen e krimit tė organizuar dhe trafikimit nėpėrmjet masave parandaluese kundėr pasurisė", i ndryshuar me ligjin nr. 24/2014 "Pėr disa ndryshime dhe shtesa nė ligjin nr. 10192 datė 03.12.2009 "Pėr parandalimin dhe goditjen e krimit tė organziaur dhe trafikimit nėpėrmjet masave  parandaluese kundėr pasurisė" ku nė nenin 3 tė tij u pėrfshine  dhe  veprat penale tė kaluara nė kompetencėn e GJKR[1] dhe nene tė tjera  tė veprave penale kundėr korrupsionit si nenet nenet 164/a, 244, 244/a, 245, 260, 312, 319 dhe 319/ē tė Kodit Penal.

 

Qėllimi i krijimit tė kėsaj gjykate ishte rritja e efektivitetit nė luftėn kundėr krimit te organizuar dhe krimeve tė rėnda, si dhe pėrmirėsimi i cilėsisė sė gjykimit tė veprave penale tė kėtij lloji. Gjatė kėtyre viteve pune tė saj, Gjykata e Shkallės sė Parė pėr Krime tė Rėnda ėshtė pėrpjekur tė krijojė fizionominė e integritetin e saj, si nje institucion gjyqėsor i besueshėm nė dhėnien e drejtėsisė duke pėrmbushur qėllimin pėr tė cilin u krijua.

 

Gjykata e Shkallės sė Parė pėr Krime tė Rėnda pėrbėhet nga 16 gjyqtarė qė gjykojnė me trupa gjykues tė pėrbėrė nga 5 gjyqtarė cėshtjet penale nė kompetencėn e saj, me gjyqtar tė vetėm kėrkesat gjatė fazės sė hetimeve paraprake dhe ato pėr sekuestro nė bazė tė ligjit antimafia dhe me trup gjykues me 3 gjyqtarė kėrkesat pėr konfiskim tė pasurive sipas ligjit antimafia.

 

 1. PARIME TĖ PĖRGJITHSHME

Parimet kryesore nė tė cilat mbėshtetet Programi Transparencės sė GJKR-sė janė:

Ų  “E drejta pėr informim” ėshtė e drejtė Kushtetuese e parashikuar nė nenin 23 tė saj.

 

Ų  “Prezumimi i publikimit maksimal tė tė dhėnave”: GJKR-ja ushtron funksione publike, pėr rrjedhojė informacioni qė rrjedh nga veprimtaria e saj, pėr aq kohė sa nuk pėrbėn informacion tė klasifikuar dhe nuk kufizohet me ligje tė tjera, publikohet nė pėrputhje me legjislacionin nė fuqi.

 

Ų  Zbatimi korrekt i ligjit dhe dispozitave ligjore qė rregullojnė nė mėnyrė tė posaēme veprimtarinė e GJKR -sė  si Kodi i Procedurės Penale , Ligji nr. 9110 dt.24.07.2003 “Pėr organizimin dhe funksionimin e Gjykatave pėr Krimet e Rėnda”, si dhe nė pėrputhje me reggullimet e pėrcaktara nė Ligjin nr. 119/2014 “Pėr tė drejtėn pėr informim”, Ligjin nr. 8457, datė 11.02.1999, “Pėr informacionin e klasifikuar “Sekret shtetėror””, i ndryshuar, Ligjin nr. 9887 datė 10.03.2008, ndryshuar me ligjin nr. 48/2012 “Pėr mbrojtjen e tė dhėnave personale”, si dhe akteve tė tjerė nėnligjore.

 

Ų  Informacioni pėrshtatet nė gjuhė tė qartė e tė kuptueshme.

 

Ų  Organ mbikėqyrės i procedurave tė informimit publik ėshtė Komisioneri pėr tė Drejtėn e Informimit dhe Mbrojtjen e tė Dhėnave Personale” (kėtej e tutje KDIMDP).

 

Ų  Rishikimi i Programit tė Transparencės bėhet sipas sė njėjtės procedurė, pėrmes sė cilės ėshtė bėrė miratimi i tij.

 

Ų  Informacioni publik pa kėrkesė duhet tė jetė:

 

 • I plotė
 • I saktė
 • I pėrditėsuar
 • I thjeshtė nė konsultim
 • I kuptueshėm
 • lehtėsisht i aksesueshėm
 • I pajtueshėm me dokumentet origjinale nė posedim tė autoritetit publik

 

III.             INFORMACIONI QĖ BĖHET PUBLIK PA KĖRKESĖ.

Informacioni i lejuar pėr publikim ėshtė shprehimisht i parashikuar nė nenin 7, tė ligjit Nr.119/2014 “Pėr tė Drejtėn e Informimit”. Nė pėrputhje me kėtė Program Transparence tė miratuar, GJKR-ja vendos nė dispozicion tė publikut nė faqen e saj tė internetit ėėė.gjkr.gov.al, kategoritė e mėposhtme tė informacionit:

 1. Strukturėn organizative tė autoritetit publik;
 2. Tekstet e plota, tė konventave qė janė ratifikuar, tė ligjeve, tė akteve nėnligjore, tė kodeve tė sjelljes, dokumente politikash, ose ndonjė dokument tjetėr qė ka lidhje me ushtrimin e funksioneve tė tij dhe qė prek publikun e gjerė;
 3. Informacion pėr procedurat qė duhen ndjekur pėr tė bėrė njė kėrkesė pėr informim, adresėn postare dhe elektronike pėr depozitimin e kėrkesave pėr informim, si dhe procedurat e ankimit tė vendimit pėrkatės;
 4. Tė dhėna pėr vendndodhjen e zyrave tė autoritetit publik, orarin e punės, emrin dhe kontaktet e koordinatorit pėr tė drejtėn e informimit;
 5. Tė dhėna pėr arsimin, kualifikimet dhe pagat e funksionarėve, tė cilėt kanė detyrimin pėr deklarimin e pasurisė, sipas ligjit, strukturat e pagave pėr nėpunėsit e tjerė, si dhe njė pėrshkrim tė procedurave tė zgjedhjes, kompetencave dhe detyrave tė funksionarėve tė lartė tė autoritetit publik dhe procedurėn qė ata ndjekin pėr tė marrė vendime;
 6. Mekanizmat monitorues dhe tė kontrollit qė veprojnė mbi autoritetin publik, raportet e auditimit nga Kontrolli i Lartė i Shtetit ose subjekte tė tjera, etj.
 7. Tė dhėna pėr buxhetin dhe planin e shpenzimeve pėr vitin financiar nė vijim dhe vitin paraardhės, si dhe ēdo raport vjetor pėr zbatimin e buxhetit.
 8. Informacion pėr procedurat e prokurimit, sipas parashikimeve tė ligjit nr. 9643, datė 20.12.2006, “Pėr prokurimin publik”, qė kryhen pėr llogari tė autoritetit publik.
 9. Ēdo mekanizėm dhe procedurė pėr bėrjen e kėrkesave dhe ankesave, nė lidhje me veprimet ose mosveprimet e autoritetit publik, procedura, pėrmes sė cilės personat e interesuar mund tė paraqesin mendimet e tyre apo tė ndikojnė nė ēfarėdo mėnyre tjetėr nė hartimin e ligjeve, tė politikave publike apo ushtrimin e funksioneve tė GJKR-sė.
 10. GJKR-ja, gjithashtu, krijon dhe arkivon njė kopje dixhitale tė faqes zyrtare tė saj nė internet, tė plotėsuar me informacionin qė kėrkohet nė programin e miratuar tė transparencės, si dhe pėr metodat, mekanizmat dhe periodicitetin e publikimit tė informacioneve publike, tė cilat vihen nė dispozicion tė publikut pa kėrkesė;
 11. Aktet, qė pėrmbajnė rregulla, norma apo kufizime tė tė drejtave dhe lirive themelore tė individit, si dhe me efekt tė drejtpėrdrejtė pėr ta, bėhen publike me anė tė afishimit apo postimit nė faqen zyrtare tė internetit.

Informacioni i publikuar sipas kėsaj skeme, pėrditėsohet sa herė ai ndryshon.

IV. TABELA PĖRMBLEDHĖSE E PROGRAMIT TĖ TRANSPARENCĖS SĖ GJKR-sė

Kategoritė e
informacionit publik
pa kėrkesė

Baza
ligjore

Dokumenti/
Pėrmbajtja

Afati kohor
pėr publikim

Mėnyra e
publikimit

Struktura
pėrgjegjėse

Pėrshkrim i strukturės organizative, funksioneve dhe detyrave tė autoritetit publik.

Neni 7/1/a/d

Historiku, Misioni, Struktura

Menjėherė

Nė faqen zyrtare nė

menunė: “Gjykata pėr Krime tė Rėnda”, “Organizimi dhe Struktura”.

Kryetari i GJKR-sė.

Adminstrata e GJKR-sė;

Akte ndėrkombėtare

ligje;

akte nėn ligjore;

dokument politikash;

dokument tjetėr.

Neni 7/1/b

 

 

 

 

 

 

 

Ligje/

Akte nėnligjore

 

Rregullore

Pas hyrjes nė fuqi

 

Nė faqen zyrtare nė menunė:

“Lidhje me rėndėsi”, “Lidhje me legjislacionin”, si dhe “Programi i transparencės”

rubrika “Tė tjera”.

 

 

Administrata e Gjykatės

Sektori i Shėrbimeve

Informacion pėr procedurat qė duhen ndjekur pėr tė bėrė njė kėrkesė pėr informim, adresėn postare dhe elektronike pėr depozitimin e kėrkesave pėr informim, si dhe procedurat e ankimit tė vendimit pėrkatės.

Neni 7/1/c/g

Informacion sipas ligjit nr.119/2014

Format ankese, Format kėrkese,

Adresa: Rruga “Jordan Misja”, Nr. 1, Tiranė.

Tel/faks– 042231528/27

www.gjkr.gov.al

 

Pas miratimit nga titullari

Rubrikė “Programi i transparencės”,

“Regjistri i kėrkesave dhe ankesave”.

Koordinator i sė drejtės pėr informim.

Tė dhėna pėr vendndodhjen e zyrave tė autoritetit publik, orarin e punės, emrin dhe kontaktet e koordinatorit pėr tė drejtėn e informimit.

Neni7/1/ē

 

zmp@gjkr.gov.al

Adresa postare: Rruga “Jordan Misja”, Nr. 1, Tiranė.

Orari: e hėnė – e premte;

08:00 – 16:00.

Pas miratimit nga Titullari

Rubrika: “Programi i transparencės”,

“Koordinatori pėr tė drejtėn e informimit”

 

 

Koordinator i sė drejtės pėr informim, Sektori i Shėrbimeve.

Pėrshkrim i procedurave tė zgjedhjes, kompetencave tė funksionarėve tė lartė dhe procedura e ndjekjes pėr marrjen e vendimeve.

Neni 7/1/d

Referuar Ligjit Nr. 9877, datė 18.02.2008 “Pėr Organizimin e Pushtetit Gjyqėsor ne Republikėn e Shqipėrisė” (Ndryshuar me ligjin Nr. 114/2013, datė 11.04.2013)

Vendime tė KLD-sė

Vendime tė Gjykatės Kushtetuese

Akte ligjore/nėnligjore

Pas hyrjes nė fuqi.

Nė faqen zyrtare nė menunė:

“Lidhje me rėndėsi”, “Lidhje me legjislacionin”, si dhe  “Programi i transparencės”

Rubrika “Tė tjera”.

 

Stafi drejtues i GJKR-sė dhe Dega e Buxhetit.

Mekanizmat monitorues;

raporte  auditi;

dokumentet me tregues performance

 

Neni7/1/

dh

Raporte Inspektimi (KLD, MD) Raporte Auditi (KLSH, ZABGJ) Analizat Vjetore tė Punės sė GJKR-sė.

Pėrditėsim periodik.

Nė menunė: “Programi i transparencės”

“Rubrika tė tjera”, si dhe menuja: “Gjykata pėr Krime tė Rėnda”,“Analiza Vjetore e Punės”.

 Stafi Drejtues i Gjykatės.

Buxheti

Neni 7/1/e

Parashikimet e nenit 57 tė ligjit 8737/2001 i ndryshuar.

Ligji pėr buxhetin dhe akte nėnligjore nė zbatim tė tij

Raporte pėr monitorimin e performancės

Pas hyrjes nė fuqi

Menuja:

“Programi i transparencės”Rubrika “Tė tjera”, si dhe tek menuja “Gjykata pėr Krime tė Rėnda”, tek “Analiza Vjetore e Punės”.

 Zyra e Buxhetit

Informacion pėr procedurat e prokurimit.

Neni 7/1/ė

Publikimi i Regjistrit tė Prokurimeve 

Pėrditėsim periodik nė APP.

Nė faqen zyrtare tė APP

Zyra e Buxhetit.

Shėrbimet e autoritetit pėr publikun.

Neni

7/1/f

Kalendari i ēėshtjeve, ēėshtje nė gjykim, ēėshtje tė pėrfunduara evidence statistikore.

 

Pėrditėsim periodik.

Nė faqen zyrtare nė menunė: “Kėndi Informativ”.

Punonjėsja pėr  Marrėdhėniet me Publikun

Punonjėsi i Informatikės (IT)

 

Mbajtja (arkivimi) e dokumentacionit dixhital nga GJKR.

Neni 7/1/h

Kopje dixhitale tė faqes zyrtare

Pas miratimit nga titullari

Menuja: “Programi i transparencės”, Rubrika “Tė tjera”

Sektori i Arkivimit, Sigurimit tė Sistemeve tė Komunikimit dhe Informacion it

Regjistri i kėrkesave dhe pėrgjigjeve, sipas nenit 8 tė ligjit nr.119/2014

Neni 7/1/i

Formati i Regjistrit

Menjėherė

Menuja:“Programi i transparencės”, rubrika “Regjistri i kėrkesave dhe pėrgjigjeve”.

Koordinator i sė drejtės pėr informim.

Informacione dhe dokumente qė kėrkohen shpesh.

 

Neni 7/1/k

Datat dhe oraret e gjykimeve,

vendime gjyqėsore,

kopje aktesh (nė pėrputhje me dispozitat e K.Pr.P), kopje CD audio, etj.

Pėrditėsim periodik. 

Nė faqen zyrtare nė menunė: “Kėndi Informativ”

Administrata e Gjykatės.

Informacione tė tjera tė dobishme

Neni 7/1/l

Rregullore e GJKR-sė, Kodi i Etikės, akte ligjore dhe nėnligjorė pėr mbrojtjen e tė dhėnave personale, etj.

Pas miratimit nga titullari

Menuja:“Programi i transparencės”, Rubrika “Tė tjera.

Administrata e Gjykatės.

 

 1. PUBLIKIMI

Nė pėrputhje me kėtė program transparence tė miratuar, GJKR-ja vendos nė dispozicion tė publikut nė faqen e saj tė internetit ėėė.gjkr.gov.al, kategoritė e mėsipėrme, nė njė menu tė veēantė tė titulluar “Programi i Transparencės”.

 1. MONITORIMI

Komisioneri pėr tė Drejtėn e Informimit dhe Mbrojtjen e tė Dhėnave Personale monitoron zbatimin e ligjit pėr tė drejtėn e informimit, duke nxitur parimin e transparencės nė punėn e autoriteteve publike, veēanėrisht duke sensibilizuar dhe informuar pėr ēėshtje tė sė drejtės sė informimit. Komisioneri bėn rekomandime pėr autoritetet publike, lidhur me konceptimin dhe zbatimin e programeve institucionale tė transparencės.

 

[1]  Nė nenin 3, pas shkronjės “d”, tė paragrafit tė parė, shtohet shkronja “dh” me kėtė pėrmbajtje:

“dh) kryerjen e krimeve tė parashikuara nė nenet 164/a, 244, 244/a, 245, 260, 312, 319 dhe 319/ē tė Kodit Penal.”.